NRD Начало
Четвъртък, 5 Декември 2024
Начало Калейдоскоп Проф. Аксиния Джурова: Изложбата в „Средец“ е само малка част от пъзела, който Никола Гюзелев ни е оставил като художник
2143
Калейдоскоп

Проф. Аксиния Джурова: Изложбата в „Средец“ е само малка част от пъзела, който Никола Гюзелев ни е оставил като художник

Изложбата в галерия „Средец“ е само малка част от пъзела, който Никола Гюзелев ни е оставил като художник. Това каза проф. Аксиния Джурова по повод експозицията с произведения на оперния певец, която бе открита тази вечер. По думите й най-ранните творби в изложбата са от 1955 г

| 03 Декември 2024, 19:17 ч.
Проф. Аксиния Джурова: Изложбата в „Средец“ е само малка част от пъзела, който Никола Гюзелев ни е оставил като художник
Проф. Аксиния Джурова: Изложбата в „Средец“ е само малка част от пъзела, който Никола Гюзелев ни е оставил като художник
Снимка © Гергана Николова

Изложбата в галерия „Средец“ е само малка част от пъзела, който Никола Гюзелев ни е оставил като художник.

Балетът на Софийската опера представя „Лешникотрошачката“ от Чайковски в театър „Джузепе Верди“ в Салерно.

Представленията ще са от 4 до 8 декември, съобщават от трупата.

В спектакъла участват Марта Петкова и Никола Хаджитанев, Боряна Петрова и Емил Йорданов, Румен Бонев, Фредерико Пинто, солисти и кордебалет. Това е третото гостуване на балета в Салерно след „Лебедово езеро“ от Чайковски и „Жизел“ от Адам. То започва след турнето на балетната група с „Зорба гъркът“ на Микис Теодоракис в Полша.

Мария Кочеткова и Даниил Симкин ще гостуват на сцената на Софийската опера и балет на 12 януари 2025 г., за балета „Жизел“. Това ще е второто им посещение в България, след участието и на двамата в Международния балетен конкурс във Варна, на който на Кочеткова е присъдено отличие втора степен в младша

Deep Zone Project събира всичките си вокали през годините – Надя, Нелина, Ева Мария, Йоанна Драгнева, Айа и Камен Во.

Събитието е на 15 ноември в залата на ул. „Пиротска“ 5, съобщават организаторите.

Групата ще празнува и 50-ия рожден ден на DJ Dian Solo.

„Това е покана към всички, които са били част от нашите партита и са си тръгвали с усмивка и мускулна треска от танци. Нека тяхното присъствие на това специално събитие да е подарък за моя юбилей. А ние ще се погрижим да си изкарат чудесно“, казва той.

През годините Deep Zone Project е имала и хитови колаборации с някои от най-успешните български артисти, сред които са Миро, Криско, ToTo H, Деси Добрева, 100 Кила, Bisera & Lidia, кубинската изпълнителка Долорес Естрада. Част от тях също ще бъдат част о

Филмът "Терифайър 3" оглави боксофис класацията на Северна Америка, съобщи Асошиейтед прес. 

Нискобюджетната продукция, разпространявана от малката дистрибуторска компания Cineverse, е начело на подреждането с реализирани приходи от продажбата на билети на стойност 18,3 млн. щатски долара през изминалия уикенд, показват първоначалните оценки.

Филмът, продължение на "Терифайър 2" от 2022 г. (с 15 млн. щатски долара от продажби на билети в световен мащаб), връща на екрана зловещия клоун Арт (Дейвид Хауърд Торнтън), който се включва в коледно парти под прикритието на Дядо Коледа.

Това, че "Терифайър 3" може да надхвърли очакванията и да задмине продукции на големите киностудиа, е възможно само благодарение на провала на "Жокера: Лудост за двама", отбелязва Асошиейтед прес. 

След като през миналия уикенд продължението на "Жокера: Лудост за двама" на Т

Софийската филхармония в следващите две седмици ще бъде основният оркестър на фестивала Masters of Classic в Букурещ, съобщават от филхармонията.

По думите им форумът ще срещне публиката със световнопризнати солисти от класическата сцена – оперните звезди Анна Нетребко и Юсиф Айвазов, Елина Гаранча, Роландо Вийазон, Елими Погорелц, Роберто Аланя, Пьотр Бечала, Олга Кулчинская,  Асмик Григорян, Андрей Жиликовски, пианист Фазил Сей и виртуозния цигулар и музикален директор на Лионския оркестър – Николай Шепс-Знайдер. Диригент на концертите е италианският маестро Микеланджело Маца. 

„Поканата към Софийската филхармония дойде след много успешни оперни концерти на световноизвестни певци в София. Признанието от артистите за високото качество на оркестъра и от мени

Когато през 1878 г. американският писател и журналист Марк Твен пътува из Европа, спира в Хайделберг и е толкова впечатлен от студентския затвор, че го описва подробно и заключава, че едва ли в световната криминална история има по-забележително място от него.

Карцерът за студенти е част от историята на Хайделберг и на университета „Рупрехт-Карлс”, който е най-старият университет в Германия. Намира се в задната част на старата сграда на университета, разположен в сърцето на стария град и днес е един от двата музея на университета заедно с Университетския музей. В няколко стаи в пристройка в задната част от учебното заведение студенти от Хайделбергския университет са изтърпявали наказания за нарушаване на обществения ред в периода от 1778 до 1914 г.

Младежите, които идвали от различни страни, за да учат в Хайделбергския университет, се ползвали с протекции и гр

Това каза проф. Аксиния Джурова по повод експозицията с произведения на оперния певец, която бе открита тази вечер.

По думите й най-ранните творби в изложбата са от 1955 г., като те са събрани от софийския му дом.

„Това е една интимна изложба. Защото тя не го представя в цялата му пълнота. И аз се надявам след две години, когато ще се навършат 90 години от рождението му, да се направи пълномащабна изложба с нещата, които са в Рим и тук“, каза проф. Джурова.

Изкуствоведката обясни, че преди всичко Никола Гюзелев е правил портрети на близките си и автопортрети.

„Той си е един академичен художник, който не се повлия от никакви течения, които минаха през десетилетията, в които той живя. Остана си академичен художник с едно великолепно владеене на рисунката, с великолепно вникване в психологическите характеристики на портретуваните и най-важното – страхотно владеене на светлината и сянката, в което вие ще откриете любимия му художник Рембранд“, каза още проф. Аксиния Джурова.

Фотографска изложба за класически български филми и вълнуващи моменти зад кадър ще бъде открита на 3 октомври.

Експозицията, озаглавена „Магията на българското кино в 24 кадъра“, може да бъде разгледана до 17 октомври в Галерия на открито на Столична община в парка пред НДК - в алеята до кино „Кабана“, информират организаторите.

„Фотографиите са подбор от класически български филми и показват вълнуващи моменти зад кадър, докато се създава магията на киното. Идеята на изложбата е не само да вдъхнови и развълнува, но и да образова, като разкрие усилията, вложени в създаването на филм, dа предизвика интереса на публиката към киното като творчески процес“, разказват от екипа. 

Събитието е организирано от сдружението за колективно управление на авторски права „Филмаутор“ с подкрепата на Столична община и Национале

Реставрацията на балдахина на Бернини в базиликата „Свети Петър“ във Ватикана ще приключи в края на октомври, предаде ДПА. 

„След почти деветмесечна работа огромният бронзов навес, известен още като балдахин, ще бъде открит на 27 октомври“, каза кардинал Мауро Гамбети. 

Почти 30-метровата структура е построена от италианския скулптор Джан Лоренцо Бернини през XVII в. по заповед на папа Урбан VIII. Високият балдахин, разположен в центъра на базиликата, непосредствено под купола и над гробницата на свети Петър, е реставриран за последен път преди около 250 години, отбелязва ДПА.

„Множество реставратори са работили, за да премахнат праха от навеса, натрупан през последните два века и половина, и да почистят структурата. Сега контрастите между тъмната основа и златните декорации най-накрая отново са по-видими“, каза Гам

Хитовете на АBBA звучат на 13 ноември в София, в изпълнение на сръбския вокално-инструментален състав Dancing Queen ABBA Real Tribute Band, съобщават организаторите от Gost.

По думите им датата на събитието в залата на ул. „Пиротска“ 5 не случайна, тогава се отбелязва Световният ден на добротата.

Концертът е своеобразно отбелязване на юбилейната 50-годишнината от излизането на песента Waterloo на оригиналната формация, спечелило международния песенен конкурс „Евровизия“ през 1974 г. Този успех носи световна слава на групата, турнета по целия свят и я превръща в любима за няколко поколения танцуващи и пеещи хитовете – Gimme! Gimme! Gimme!, Dancing Queen, Money, Money, Money, Chiquitita, Mamma Mia, The Winner Takes It All, Take A Chance On Me

Quarto отбелязва 20-годишнината си на 16 октомври в зала „България“. Специален гост на събитието е маестро Йордан Камджалов, който същия ден празнува личен рожден ден, съобщават организаторите.

По думите им концертът обещава да бъде вдъхновяващо пътешествие през най-доброто от световната и българска класическа музика, събрано в една музикална вечер, където техническото майсторство и емоционалната дълбочина на талантите ще се срещнат в едно.  

В програмата ще звучат творби от Арво Пярт - Fratres за соло цигулка, струнни и перкусии, Хендел-Халворсен - „Пасакалия" за цигулка и виолончело със струнни, Марсел Турние - Feerie за арфа и струнни, Бокерини - „Нощна музика от улиците на Мадрид", Джон Уилямс - „Мемоарите на една

Мюзикълът "Моя прекрасна лейди", чиято премиера Държавна опера - Бургас направи през август, ще бъде представен на сцената на операта на 9 октомври с нов, различен състав, съобщават от културната институция в морския град. 

За първи път в ролята на Илайза Дулитъл ще влезе мецосопраното Йоана Кадийска. Тенорът Марчо Апостолов, който е гостуващ солист на Националния музикален театър „Стефан Македонски“, ще бъде отново професор Хигинс.

Дебют в ролята на полковник Пикъринг ще направи баритонът Йордан Христозов. Басът Костадин Мечков ще се представи в комичната роля на бащата на Илайза – Алфред Дулитъл. Тенорът Яни Николов - също дебютно, ще е в ролята на романтично влюбения младеж Фреди. Мецосопраното Калина Попова ще пресъздаде образа на мисис Пиърс.

Спектакълът под режисурата на доц. др Александър Текелиев е пресъздаден със сценог

Събитието в галерия „Средец“ бе открито от Анна Мария Петрова-Гюзелева.

„Тази изложба е с авторски картини на певеца Никола Гюзелев, който е и академичен художник и е в негова памет за 10 години от смъртта му“, отбеляза тя. Допълни, че Гюзелев е започнал както да рисува, така и да пее от съвсем млад.

Според изкуствоведа Борис Данаилов Никола Гюзелев е бил не само обаятелен, но и благ човек

„Ще се върна малко назад във времето – 2008 г., когато в битността си на директор на Националната галерия организирахме един концерт, на който бяха представени неговите ученици, седем души“, разказа Данаилов. Това беше събитие, което ме порази заради огромното количество публика и заради нейния възторг, допълни той.

Никола Гюзелев (1936-2014) е оперен певец бас. През 1958 г. завършва Художествената академия със специалност живопис. От 1955 г. започва да учи пеене при оперния певец Илия Йосифов (тенор), а от 1960 г. - при Христо Бръмбаров. Докато следва, участва като солист в Академичния хор „Георги Димитров“ и в Ансамбъла за песни и танци при МВР. От 1960 г. е стажант, а от 1961 г. е редовен артист в Софийската народна опера, където прави своя дебют на 27 юни 1961 г.

В репертоара си в Софийската народна опера, където пее до 1993 г., има над 70 роли. През 1968 г. за пръв път участва в постановка на сцената на театър „Реджо“ в Парма, в Италия, с ролята на Атила от едноименната опера на Джузепе Верди, а през 1994 г. той е удостоен в Парма с наградата „Златен Верди“ за изключителни постижения и принос в оперното изкуство. През годините е пял на големите оперни сцени в Европа, Северна и Южна Америка, Япония. През 1994-1996 г. Никола Гюзелев е директор на Българската академия за изкуство и култура „Борис Христов“ в Рим, където подготвя два курса млади певци.

Дарбата му на художник е реализирана в десетки негови картини с маслени бои, скици с молив и темпера, автопортрети, семейни портрети и рисунки на приятели. Никола Гюзелев е носител на множество награди. Лауреат на Димитровска награда (17 юни 1966). Носител на орден „Георги Димитров“ (август 1986), на наградата „Златна муза“ на едноименната фондация (1996), на орден „Стара планина“ първа степен (24 септември 1996), на Почетна награда на Международната академия на изкуствата в Париж, Франция (8 януари 1998). Удостоен със званието „доктор хонорис кауза“ на Българската академия на науките (26 октомври 2009). Носител на наградата „Златен век“ огърлие на Министерството на културата за изключителни заслуги и принос в развитието на българската култура (20 май 2014, посмъртно). През 2016 г. по случай 80-годишния му юбилей летният театър в Павликени и площад в София са кръстени посмъртно на негово име, както и Българската академия на науките в сътрудничества с фондация „Никола Гюзелев“ учредява Международната награда за оперно и изобразително изкуство „Никола Гюзелев“.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Паоло Сорентино ще снима нов филм с Тони Сервило в главната роля
Италианският режисьор и сценарист, носител на награда "Оскар" Паоло Сорентино ще заснеме нов филм с участието на актьора Тони Сервило, писа електронното издание на "Варайъти". Про ...
Коледни звезди с китари
Концертът “Коледни звезди с китари” ще се проведе на 19 декември в Шабла, съобщават от Народното читалище “Зора 1894” в града. Културната институция, общин ...
Соня Йончева представи рецитала „На една звезда“ в зала „България“
Соня Йончева представи рецитала „На една звезда“ за първи път у нас. Събитието се състоя в зала „България“ тази вечер. На сцената тя излезе заедно с шотлан ...
Три коледни концерта и една изложба ще бъдат представени в Народно читалище “Йордан Йовков” през декември
Три коледни концерта и една изложба ще бъдат представени в Народно читалище “Йордан Йовков” в Добрич през декември, съобщават от културната институция на своя сайт. На ...
"Чудото на Витлеем" - Музикална коледна магия
Музикалният спектакъл „Чудото на Витлеем“ ще бъде представен на 15 декември в кино „Люмиер“, съобщават организаторите. Общо 55 хористи, 11 изпълнители на м ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Живко Петров: Не разказвам сюжета на филма „Плът“, оставям на вас с музиката да си го представите
Не разказвам сюжета на филма „Плът“, защото оставям на вас чрез музиката да си го представите, каза пред великотърновската публика Живко Петров. Той е композитор на 12 ...
Започна последният панел на десетото издание на Международния фестивал на китарата
В Драматично-куклен театър "Иван Радоев" в Плевен тази вечер бе открит третият и последен панел на десетото издание на Международния фестивал на китарата.  Огромна чест за ор ...
Светлините на коледната елха грейнаха тази вечер в Добрич
Светлините на коледната елха грейнаха тази вечер в Добрич, . Програмата започна с театрално изпълнение на актьори от Държавен куклен театър „Дора Габе“ в Добрич. Децат ...
Документален филм „Реките на София“ ще има премиера в Дома на киното
Документален филм „Реките на София“ ще има премиера на 17 декември в Дома на киното, съобщават организаторите от „Колективът“. По думите им в продукцията и ...
Пет артистични двойки в българското изкуство се събират в проекта Double that
Пет артистични двойки в българското изкуство се събират в проекта Double that в галерия за съвременно изкуство Hostgallery. Експозицията ще бъде представена от 5 декември до ...
Тикер в 04:00 ч.
Не разказвам сюжета на филма „Плът“, защото оставям на вас чрез музи ...
Начало Калейдоскоп
2143
Калейдоскоп

Проф. Аксиния Джурова: Изложбата в „Средец“ е само малка част от пъзела, който Никола Гюзелев ни е оставил като художник

Изложбата в галерия „Средец“ е само малка част от пъзела, който Никола Гюзелев ни е оставил като художник.„Това е една интимна изложба.

| 03 Декември 2024, 19:17 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Проф. Аксиния Джурова: Изложбата в „Средец“ е само малка част от пъзела, който Никола Гюзелев ни е оставил като художник
Проф. Аксиния Джурова: Изложбата в „Средец“ е само малка част от пъзела, който Никола Гюзелев ни е оставил като художник
Снимка © Гергана Николова

Изложбата в галерия „Средец“ е само малка част от пъзела, който Никола Гюзелев ни е оставил като художник.

Това каза проф. Аксиния Джурова по повод експозицията с произведения на оперния певец, която бе открита тази вечер.

Балетът на Софийската опера представя „Лешникотрошачката“ от Чайковски в театър „Джузепе Верди“ в Салерно.

Представленията ще са от 4 до 8 декември, съобщават от трупата.

В спектакъла участват Марта Петкова и Никола Хаджитанев, Боряна Петрова и Емил Йорданов, Румен Бонев, Фредерико Пинто, солисти и кордебалет. Това е третото гостуване на балета в Салерно след „Лебедово езеро“ от Чайковски и „Жизел“ от Адам. То започва след турнето на балетната група с „Зорба гъркът“ на Микис Теодоракис в Полша.

Мария Кочеткова и Даниил Симкин ще гостуват на сцената на Софийската опера и балет на 12 януари 2025 г., за балета „Жизел“. Това ще е второто им посещение в България, след участието и на двамата в Международния балетен конкурс във Варна, на който на Кочеткова е присъдено отличие втора степен в младша

Deep Zone Project събира всичките си вокали през годините – Надя, Нелина, Ева Мария, Йоанна Драгнева, Айа и Камен Во.

Събитието е на 15 ноември в залата на ул. „Пиротска“ 5, съобщават организаторите.

Групата ще празнува и 50-ия рожден ден на DJ Dian Solo.

„Това е покана към всички, които са били част от нашите партита и са си тръгвали с усмивка и мускулна треска от танци. Нека тяхното присъствие на това специално събитие да е подарък за моя юбилей. А ние ще се погрижим да си изкарат чудесно“, казва той.

През годините Deep Zone Project е имала и хитови колаборации с някои от най-успешните български артисти, сред които са Миро, Криско, ToTo H, Деси Добрева, 100 Кила, Bisera & Lidia, кубинската изпълнителка Долорес Естрада. Част от тях също ще бъдат част о

Филмът "Терифайър 3" оглави боксофис класацията на Северна Америка, съобщи Асошиейтед прес. 

Нискобюджетната продукция, разпространявана от малката дистрибуторска компания Cineverse, е начело на подреждането с реализирани приходи от продажбата на билети на стойност 18,3 млн. щатски долара през изминалия уикенд, показват първоначалните оценки.

Филмът, продължение на "Терифайър 2" от 2022 г. (с 15 млн. щатски долара от продажби на билети в световен мащаб), връща на екрана зловещия клоун Арт (Дейвид Хауърд Торнтън), който се включва в коледно парти под прикритието на Дядо Коледа.

Това, че "Терифайър 3" може да надхвърли очакванията и да задмине продукции на големите киностудиа, е възможно само благодарение на провала на "Жокера: Лудост за двама", отбелязва Асошиейтед прес. 

След като през миналия уикенд продължението на "Жокера: Лудост за двама" на Т

Софийската филхармония в следващите две седмици ще бъде основният оркестър на фестивала Masters of Classic в Букурещ, съобщават от филхармонията.

По думите им форумът ще срещне публиката със световнопризнати солисти от класическата сцена – оперните звезди Анна Нетребко и Юсиф Айвазов, Елина Гаранча, Роландо Вийазон, Елими Погорелц, Роберто Аланя, Пьотр Бечала, Олга Кулчинская,  Асмик Григорян, Андрей Жиликовски, пианист Фазил Сей и виртуозния цигулар и музикален директор на Лионския оркестър – Николай Шепс-Знайдер. Диригент на концертите е италианският маестро Микеланджело Маца. 

„Поканата към Софийската филхармония дойде след много успешни оперни концерти на световноизвестни певци в София. Признанието от артистите за високото качество на оркестъра и от мени

Когато през 1878 г. американският писател и журналист Марк Твен пътува из Европа, спира в Хайделберг и е толкова впечатлен от студентския затвор, че го описва подробно и заключава, че едва ли в световната криминална история има по-забележително място от него.

Карцерът за студенти е част от историята на Хайделберг и на университета „Рупрехт-Карлс”, който е най-старият университет в Германия. Намира се в задната част на старата сграда на университета, разположен в сърцето на стария град и днес е един от двата музея на университета заедно с Университетския музей. В няколко стаи в пристройка в задната част от учебното заведение студенти от Хайделбергския университет са изтърпявали наказания за нарушаване на обществения ред в периода от 1778 до 1914 г.

Младежите, които идвали от различни страни, за да учат в Хайделбергския университет, се ползвали с протекции и гр

По думите й най-ранните творби в изложбата са от 1955 г., като те са събрани от софийския му дом.

„Това е една интимна изложба. Защото тя не го представя в цялата му пълнота. И аз се надявам след две години, когато ще се навършат 90 години от рождението му, да се направи пълномащабна изложба с нещата, които са в Рим и тук“, каза проф. Джурова.

Фотографска изложба за класически български филми и вълнуващи моменти зад кадър ще бъде открита на 3 октомври.

Експозицията, озаглавена „Магията на българското кино в 24 кадъра“, може да бъде разгледана до 17 октомври в Галерия на открито на Столична община в парка пред НДК - в алеята до кино „Кабана“, информират организаторите.

„Фотографиите са подбор от класически български филми и показват вълнуващи моменти зад кадър, докато се създава магията на киното. Идеята на изложбата е не само да вдъхнови и развълнува, но и да образова, като разкрие усилията, вложени в създаването на филм, dа предизвика интереса на публиката към киното като творчески процес“, разказват от екипа. 

Събитието е организирано от сдружението за колективно управление на авторски права „Филмаутор“ с подкрепата на Столична община и Национале

Реставрацията на балдахина на Бернини в базиликата „Свети Петър“ във Ватикана ще приключи в края на октомври, предаде ДПА. 

„След почти деветмесечна работа огромният бронзов навес, известен още като балдахин, ще бъде открит на 27 октомври“, каза кардинал Мауро Гамбети. 

Почти 30-метровата структура е построена от италианския скулптор Джан Лоренцо Бернини през XVII в. по заповед на папа Урбан VIII. Високият балдахин, разположен в центъра на базиликата, непосредствено под купола и над гробницата на свети Петър, е реставриран за последен път преди около 250 години, отбелязва ДПА.

„Множество реставратори са работили, за да премахнат праха от навеса, натрупан през последните два века и половина, и да почистят структурата. Сега контрастите между тъмната основа и златните декорации най-накрая отново са по-видими“, каза Гам

Хитовете на АBBA звучат на 13 ноември в София, в изпълнение на сръбския вокално-инструментален състав Dancing Queen ABBA Real Tribute Band, съобщават организаторите от Gost.

По думите им датата на събитието в залата на ул. „Пиротска“ 5 не случайна, тогава се отбелязва Световният ден на добротата.

Концертът е своеобразно отбелязване на юбилейната 50-годишнината от излизането на песента Waterloo на оригиналната формация, спечелило международния песенен конкурс „Евровизия“ през 1974 г. Този успех носи световна слава на групата, турнета по целия свят и я превръща в любима за няколко поколения танцуващи и пеещи хитовете – Gimme! Gimme! Gimme!, Dancing Queen, Money, Money, Money, Chiquitita, Mamma Mia, The Winner Takes It All, Take A Chance On Me

Quarto отбелязва 20-годишнината си на 16 октомври в зала „България“. Специален гост на събитието е маестро Йордан Камджалов, който същия ден празнува личен рожден ден, съобщават организаторите.

По думите им концертът обещава да бъде вдъхновяващо пътешествие през най-доброто от световната и българска класическа музика, събрано в една музикална вечер, където техническото майсторство и емоционалната дълбочина на талантите ще се срещнат в едно.  

В програмата ще звучат творби от Арво Пярт - Fratres за соло цигулка, струнни и перкусии, Хендел-Халворсен - „Пасакалия" за цигулка и виолончело със струнни, Марсел Турние - Feerie за арфа и струнни, Бокерини - „Нощна музика от улиците на Мадрид", Джон Уилямс - „Мемоарите на една

Мюзикълът "Моя прекрасна лейди", чиято премиера Държавна опера - Бургас направи през август, ще бъде представен на сцената на операта на 9 октомври с нов, различен състав, съобщават от културната институция в морския град. 

За първи път в ролята на Илайза Дулитъл ще влезе мецосопраното Йоана Кадийска. Тенорът Марчо Апостолов, който е гостуващ солист на Националния музикален театър „Стефан Македонски“, ще бъде отново професор Хигинс.

Дебют в ролята на полковник Пикъринг ще направи баритонът Йордан Христозов. Басът Костадин Мечков ще се представи в комичната роля на бащата на Илайза – Алфред Дулитъл. Тенорът Яни Николов - също дебютно, ще е в ролята на романтично влюбения младеж Фреди. Мецосопраното Калина Попова ще пресъздаде образа на мисис Пиърс.

Спектакълът под режисурата на доц. др Александър Текелиев е пресъздаден със сценог

Изкуствоведката обясни, че преди всичко Никола Гюзелев е правил портрети на близките си и автопортрети.

„Той си е един академичен художник, който не се повлия от никакви течения, които минаха през десетилетията, в които той живя. Остана си академичен художник с едно великолепно владеене на рисунката, с великолепно вникване в психологическите характеристики на портретуваните и най-важното – страхотно владеене на светлината и сянката, в което вие ще откриете любимия му художник Рембранд“, каза още проф. Аксиния Джурова.

Събитието в галерия „Средец“ бе открито от Анна Мария Петрова-Гюзелева.

„Тази изложба е с авторски картини на певеца Никола Гюзелев, който е и академичен художник и е в негова памет за 10 години от смъртта му“, отбеляза тя. Допълни, че Гюзелев е започнал както да рисува, така и да пее от съвсем млад.

Според изкуствоведа Борис Данаилов Никола Гюзелев е бил не само обаятелен, но и благ човек

„Ще се върна малко назад във времето – 2008 г., когато в битността си на директор на Националната галерия организирахме един концерт, на който бяха представени неговите ученици, седем души“, разказа Данаилов. Това беше събитие, което ме порази заради огромното количество публика и заради нейния възторг, допълни той.

Никола Гюзелев (1936-2014) е оперен певец бас. През 1958 г. завършва Художествената академия със специалност живопис. От 1955 г. започва да учи пеене при оперния певец Илия Йосифов (тенор), а от 1960 г. - при Христо Бръмбаров. Докато следва, участва като солист в Академичния хор „Георги Димитров“ и в Ансамбъла за песни и танци при МВР. От 1960 г. е стажант, а от 1961 г. е редовен артист в Софийската народна опера, където прави своя дебют на 27 юни 1961 г.

В репертоара си в Софийската народна опера, където пее до 1993 г., има над 70 роли. През 1968 г. за пръв път участва в постановка на сцената на театър „Реджо“ в Парма, в Италия, с ролята на Атила от едноименната опера на Джузепе Верди, а през 1994 г. той е удостоен в Парма с наградата „Златен Верди“ за изключителни постижения и принос в оперното изкуство. През годините е пял на големите оперни сцени в Европа, Северна и Южна Америка, Япония. През 1994-1996 г. Никола Гюзелев е директор на Българската академия за изкуство и култура „Борис Христов“ в Рим, където подготвя два курса млади певци.

Дарбата му на художник е реализирана в десетки негови картини с маслени бои, скици с молив и темпера, автопортрети, семейни портрети и рисунки на приятели. Никола Гюзелев е носител на множество награди. Лауреат на Димитровска награда (17 юни 1966). Носител на орден „Георги Димитров“ (август 1986), на наградата „Златна муза“ на едноименната фондация (1996), на орден „Стара планина“ първа степен (24 септември 1996), на Почетна награда на Международната академия на изкуствата в Париж, Франция (8 януари 1998). Удостоен със званието „доктор хонорис кауза“ на Българската академия на науките (26 октомври 2009). Носител на наградата „Златен век“ огърлие на Министерството на културата за изключителни заслуги и принос в развитието на българската култура (20 май 2014, посмъртно). През 2016 г. по случай 80-годишния му юбилей летният театър в Павликени и площад в София са кръстени посмъртно на негово име, както и Българската академия на науките в сътрудничества с фондация „Никола Гюзелев“ учредява Международната награда за оперно и изобразително изкуство „Никола Гюзелев“.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Паоло Сорентино ще снима нов филм с Тони Сервило в главната роля
Коледни звезди с китари
Соня Йончева представи рецитала „На една звезда“ в зала „България“
Три коледни концерта и една изложба ще бъдат представени в Народно читалище “Йордан Йовков” през декември
"Чудото на Витлеем" - Музикална коледна магия
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Декември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Живко Петров: Не разказвам сюжета на филма „Плът“, оставям на вас с музиката да си го представите
Авансцена
Започна последният панел на десетото издание на Международния фестивал на китарата
Тонът на времето
Светлините на коледната елха грейнаха тази вечер в Добрич
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.